KAKULE

Çekici aromasıyla içine katıldığı hemen her tarifi lezzet şölenine çeviren kakule, bu yönüyle giderek daha çok talep görüyor. Peki, siz kakule hakkında neler biliyorsunuz?

Dünya, her anlamda çeşitliliğin olduğu bir yer ve farklı farklı pek çok kültüre ev sahipliği yapıyor. Globalleşme sayesinde ise artık dünyanın her yerinden insanlar birbirinden haberdar olabiliyor. Böylece iç içe geçen kültürler çok daha zengin hale geliyor. Bu zenginleşmeden elbette ki ülkelerin mutfakları da payına düşeni alıyor ve bunun sonucunda yepyeni lezzetler keşfediliyor. Söz konusu lezzetlerden bir tanesi de Asya’nın meşhur baharatı kakule! 

Kakule; Asya topraklarına ait, ortalama dört ya da beş metre uzunluğunda geniş yeşil yaprakları olan yabani bir bitki türü olarak tanınıyor. Botanik bilimciler, zencefilgiller familyasının elettaria ve amomum türlerinin tümünü “kakule” olarak adlandırıyor. Latincesi Elettaria Cardamomum olarak bilinen kakulenin adı, gündelik telaffuzda genellikle yetiştiği yerin ismiyle anılıyor. Kakule, meyveleri olan bir bitki ve bu da onu “kakule ağacı” olarak düşünenlerin sayısını artırıyor. Fakat bu doğru bir bilgi değil… Kakule meyvesi oldukça küçük boyutlu, sarımsı yeşil ve kirli beyaz renklerde görülüyor ve her biri bol miktarda tohum içeriyor. Kızıl-kahve tonlardaki bu tohumlar, keskin kokusu ve baskın aromasıyla öne çıkıyor.