KAHVE

Çiçeksi ve meyveli aromaların hakim olduğu Etiyopya kahvesi, dünyanın ilk kahvesi olarak nitelendirilir. Dünyanın en lezzetli kahvelerinin yetiştiği Etiyopya neden kahvenin ana vatanı olarak adlandırılıyor?

Bu içeriğimizde Etiyopya’nın kahve tarihine, Etiyopya kahvesinin nasıl demlendiğine ve özelliklerine yer vermeye çalıştık. Kahve tadında keyifli okumalar dileriz.

Etiyopya ya da diğer bir deyişle Etyopya, resmi adıyla ise Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Afrika Boynuzu’nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesidir. Ülkenin sınır komşuları; Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya’dır. Etiyopya, Afrika kıtasının ikinci en kalabalık nüfusa sahip ülkesidir.

Ülkenin 1933 yılına kadar Kızıldeniz’e kıyısı bulunuyorken 1933’te Eritre’nin bağımsızlığını ilan etmesiyle Kızıldeniz ile bağlantısı kesilmiştir. Böylelikle Etiyopya bir kara devletine dönüşmüştür.

Etiyopya’nın en büyük ekonomik kaynaklarından biri kahvedir. Kahve ülkenin dışarıdan gelen gelirinin %60’ını karşılamaktadır. Diğer taraftan Etiyopya kahvesi, dünya kahve piyasasında %3’lük bir yere sahiptir.