Üretim ve ihracat yapan, farklı coğrafyalarla iş ilişkisi kurmuş herkesin bildiği bir gerçek var ki Türkiye, başta makine, yapı materyalleri, kimyasal ürünler, gıda ve hazır giyim olmak üzere pek çok endüstri kolunda tüm dünya ile yarışacak kalitede üretim yapıyor. Öte yandan bunu ne kadar iyi anlatabildiğimiz, başka bir deyişle pazarlayabildiğimiz tartışılır. Nominal GSMH ve kişi başına düşen GSMH değerleri kıyaslandığında dünyanın 18. büyük ekonomisi iken ihracat hacmimizin yaklaşık 150 milyar dolar ile dünya sıralamasında 32. sırada olması aslında ürettiğimiz değeri dünyaya tanıtmak adına daha fazla çaba harcanması gerektiğinin de göstergesi. Avrupa, Afrika, Orta ve Yakın Doğu arasında stratejik bir konumda bulunan Türkiye’nin bu konum avantajını ürün, servis ve yetişimiş insan kaynakları kalitesiyle birleştirebilmesi ülkeyi alıcılar açısından son derece verimli bir pazar haline getiriyor. Aslında geriye sadece bunu kârlı pazarlarda anlatabilmek ve yeni pazarlara Türkiye’yi tanıtmak kalıyor. Tabii bu da ciddi bir yatırım gerektiriyor.
Bu doğrultuda Alpha Group Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Muhammet Şefik Yön ile grubun Dış Ticaret üzerine uzmanlaşmış şirketi AGPTR hakkında yaptığımız görüşme sonrasında firmanın faaliyetleri, Türk Ekonomisi’ne katkıları ve büyüme stratejileri ile ilgili de biraz bilgi vermek istiyorum.
1997 yılında Kahire’deki El Ezher Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Sayın Muhammet Şefik Yön iki yıl iç piyasada ticaret deneyimi kazandıktan sonra 1999 yılında Alpha Group ve AGPTR’nin temellerini attı. İhracat faaliyetleri ile çalışma hayatına başlayan kuruluş ilerleyen dönemde İthalat ve Transit Ticaret hizmetlerine de başladı. AGPTR Dış Ticaret alanında faaliyetlerini büyütür ve yeni pazarlara açılırken Alpha Group da şemsiyesi altındaki şirketlere Alpha Gayrimenkul A.Ş, İhtişam Turizm  Seyahat Acentası, Yön Teknik Yapı, İz Kreatif gibi şirketleri ekledi. Sayın Muhammet Şefik Yön’ün özellikle Arap ülkeleri ve kültürü üzerine olan bilgi birikimi şirketin vizyonunu da belirledi ve hem AGPTR hem de Alpha Group bugüne kadar Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarlarında sürekli büyüyen ve operasyonlarını genişleten bir stratejiyi başarıyla izledi